W poniedziałek 14 sierpnia 2023, w ramach 16. edycji Nocy Cracovia Sacra, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zaprasza na czasową ekspozycję szat liturgicznych pochodzących z kolekcji Muzeum.
Dnia 8 lipca br. w naszym Muzeum odbył się wernisaż wystawy „górom” Moniki Tarsy, malarki, podróżniczki, miłośniczki gór. Uroczyste otwarcie miało miejsce na dziedzińcu Muzeum, przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego.
W dniu 26 maja odbył się wernisaż wystawy „Sztuka sakralna Małopolski”, którą Muzeum Archidiecezjalne im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zorganizowało we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.
Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie wspólnie z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu jako próba ukazania historycznego i artystycznego bogactwa sztuki sakralnej na terenie Małopolski – definiowanej zarówno jako twórczość lokalnych artystów, jak i fundacje przedstawicieli małopolskiego Kościoła.
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły zaprasza na wystawę czasową prof. Beaty Bigaj
Zatytułowaną: Na wschód od Edenu
Ogólnopolska wystawa „Wyszyński – Pater Patriae”, w swojej krakowskiej odsłonie, została uroczyście otwarta w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w dniu 19 stycznia.
W czwartek 19 stycznia w naszym Muzeum odbędzie się wernisaż ogólnopolskiej wystawy sztuki współczesnej „Wyszyński Pater Patriae”.
Dzisiaj o godz. 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, w wieku 95 lat, odszedł do wieczności wybitny teolog i „skromny pracownik Winnicy Pana” - papież Benedykt XVI.
Informujemy, że w dniach 10 i 11 grudnia 2022 wstęp na wystawę ikon „A Słowo stało się ciałem…” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie będzie bezpłatny dla obywateli Ukrainy
Od 26 listopada 2022, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie i Szkoła Ikonopisania „Radruż” Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie zapraszają na wystawę czasową ikon pt. „A Słowo stało się ciałem”.
Korzenie ikony jako fenomenu sztuki religijnej wschodniego chrześcijaństwa tkwią w Piśmie Świętym i Liturgii.
Niebawem w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie odbędzie się wystawa czasowa A Słowo się stało Ciałem, na której zostaną zaprezentowane ikony z lwowskiej szkoły pisania ikon „Radruż”, działającej przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w dniach 10-22 listopada 2022 niektóre z nich można oglądać na specjalnie przygotowanej ekspozycji czasowej w budynku Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie.
Już jest! Katalog towarzyszący wystawie czasowej "Veni Pater pauperum. Duchowe i materialne dziedzictwo Zakonu Ducha Świętego de Saxia w Polsce” dostępny w muzealnym sklepie stacjonarnym (czynny od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia Muzeum).
Od niedzieli 28 sierpnia 2022 zapraszamy na wystawę czasową malarstwa Pawła Jasińskiego pt. „Niebo i Ziemia”.
Wśród prac zaprezentowanych na ekspozycji będzie można oglądać złociste obrazy Krakowa, abstrakcyjne impresje oraz pastelowe pejzaże.
To niezwykłe miejsce było świadkiem pobytu Karola Wojtyły w latach 1938 – 1944, gdzie mieszkał wraz ze swoim ojcem Karolem.
Wystawa została przedłużona do 31 lipca 2022
Już w najbliższy piątek, 13 maja, czeka nas tegoroczna edycja Nocy Muzeów, w trakcie której Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zaprasza na niezwykłe spotkanie z mniej znaną stroną twórczości jednego z wybitnych przedstawicieli późnego gotyku, związanego z Krakowem.
Wystawa czasowa „Veni Pater Pauperum. Duchowe i materialne dziedzictwo Zakonu Ducha Świętego de Saxia w Polsce” opowiada o dziejach duchaków za ziemiach polskich.
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie włączyło się w obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem poprzez przygotowanie wystawy „Co ja z wami mam… Duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły”.
W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie od 9 marca do odwołania obowiązuje wstęp wolny dla uchodźców z terenów Ukrainy, na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 roku.
W dniach 09.03. – 13.04. prezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie wystawa prac ks. Wacława Piszczka CM, zatytułowana Kraków św. Jana Pawła II.
W dniach 14.01. – 27.02 w Muzeum Archidiecezjalnym prezentowana jest wystawa Malarstwo – Rzeźba. Stanisław Drabczyński. Artysta, dla którego podstawowym źródłem inspiracji pozostaje Pismo Święte, wprowadza widza w świat ikonografii chrześcijańskiej w ujęciu współczesnym.
Jeden wspólny bilet zapewni Państwu możliwość zwiedzenia zarówno Katedry z Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskimi, Muzeum Katedralnego na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły.
W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zakończył się projekt dezynfekcji oraz konserwacji obrazów i ram Fryderyka Pautscha, znajdujących się w zbiorach Muzeum.
W dniach od 1 do 3 października 2021 r. po raz kolejny w całej Polsce odbędzie się zainicjowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu akcja „Weekend seniora z kulturą”.
Od 3 września do 23 grudnia 2021 zapraszamy na wystawę czasową „Co ja z Wami mam… Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły”.
Podczas Nocy Cracovia Sacra 14 sierpnia 2021 nasze Muzeum jest czynne w godzinach 12:00-19:00.
Zapraszamy!
Rozpoczyna się dezynfekcja i konserwacja obrazów i ram Fryderyka Pautscha.
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wczoraj w trakcie Nocy Muzeów nie zdążyli zobaczyć gobelinu „Ofiara Abrahama” z kolekcji kardynała Jana Puzyny!
W dniu dzisiejszym (21.05.2021), w ramach Nocy Muzeów – w tym roku wyjątkowo odbywającej się w dzień – zapraszamy na specjalny pokaz gobelinu „Ofiara Abrahama” z kolekcji kardynała Jana Puzyny.
Informujemy, że Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie wszystkich zwiedzających zaprasza ponownie od wtorku 11 maja 2021.