Wystawa „Co ja z Wami mam… Duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły” w Legnicy

Ks. Karol Wojtyła i jego „Rodzinka” znów na szlaku. 

 

Dzięki współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, 23 listopada 2023 w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy miało miejsce otwarcie kolejnej odsłony wystawy „Co ja z Wami mam… Duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły”. 

 

W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z partnerskich szkół Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, która podążając szlakami przyszłego Papieża i grupy młodych ludzi zwanej „Rodzinką” lub „Środowiskiem”, mogła uczestniczyć w chwilach górskiego wędrowania, kajakowych spływów, czy narciarskich zjazdów, przeplatanych momentami kontemplacji, modlitwy i duchowej refleksji. W drugiej części spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Wujek”, przybliżającego wędrówki i wyprawy organizowane przez ks. Wojtyłę poprzez wspomnienia ich uczestników.

 

Wystawa czasowa „Co ja z Wami mam… Duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły” przenosi nas w lata 1953-1978, przypominając i przybliżając niezwykłe duszpasterstwo turystyczne przyszłego Papieża, które dla uczestniczących w nim młodych ludzi stało się dla nich okazją nie tylko do odpoczynku poprzez obcowanie z przyrodą czy uprawianie różnorodnych sportów, ale przede wszystkim dawało sposobność do spotkań ukierunkowanych na osobisty rozwój duchowy i moralny oraz poszukiwanie Bożego piękna, harmonii, dobra i prawdy w otaczającym świecie.

 

Punktem wyjścia i główną osią wystawy stał się album pamiątkowy zawierający zdjęcia, mapy oraz opisy wypraw turystycznych ks. Karola Wojtyły z młodzieżą. To właśnie zdjęcia zawarte w tym albumie, zestawione z niezwykłymi pamiątkami tamtych lat – przedmiotami osobistymi ks. Karola Wojtyły, których używał podczas swoich wypraw turystycznych – prowadzą nas poprzez poszczególne części ekspozycji. 

 

Wystawę można oglądać w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy do 15 stycznia 2024 roku, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.