Malarstwo – Rzeźba. Stanisław Drabczyński

W dniach 14.01. – 27.02 w Muzeum Archidiecezjalnym prezentowana jest wystawa Malarstwo – Rzeźba. Stanisław Drabczyński. Artysta, dla którego podstawowym źródłem inspiracji pozostaje Pismo Święte, wprowadza widza w świat ikonografii chrześcijańskiej w ujęciu współczesnym. Oprócz rozwiązań wpisujących się w wielowiekową tradycję sztuki chrześcijańskiej, pojawiają się też ujęcia zaskakujące, z którymi widz konfrontuje się przy pomocy sigli umieszczonych w formie zagadki-wskazówki obok przestawienia. Sztuka, której podłożem jest głębokie przeżycie spotkania z Przedwiecznym i która staje się formą modlitwy, przemawia w sposób bezpośredni i bliski. „Portretowe” ujęcia poszczególnych bohaterów biblijnych (czy to malarskie, czy rzeźbiarskie) mają ukazać ich wewnętrzną walkę w podążaniu za Bogiem dobrym i jednocześnie skrajnie odmiennym, niepojętym.

 

Biegłość techniczna i myślenie przestrzenne artysty znakomicie widoczne są w dziełach rzeźbiarskich. W pracach malarskich najczęściej posługuje się on ograniczonymi środkami wyrazu, zawężając gamę kolorystyczną do jednej dominującej barwy. Na szczególną uwagę zasługuje współczesna interpretacja szafiastej nastawy ołtarzowej.

 

W ostatniej sali ukazany jest zamysł Pomnika Ofiar Katynia (Sanktuarium Narodowej Martyrologii), który jest szeroko zakrojonym projektem architektoniczno-rzeźbiarskim. Rozmach i skala formy upamiętnienia pozostawia niezatarte wrażenie.