Wystawa „Co ja z wami mam… Duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły”

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie włączyło się w obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem poprzez przygotowanie wystawy „Co ja z wami mam… Duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły”. Ekspozycja została zaaranżowana w Domu Rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem.

Wystawa została uroczyście otwarta 28 marca przez Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Artura Nizińskiego, przy udziale dziekana dekanatu Zakopane ks. kan. Bogusława Filipiaka oraz Starosty Powiatu Tatrzańskiego Piotra Bąka i Zastępcy Burmistrza Zakopanego Agnieszki Nowak-Gąsienicy.

Ekspozycja jesienią zeszłego roku była prezentowana w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, ale można powiedzieć, że u podnóża Tatr zyskała nowego blasku, ponieważ doskonale wpisuje się krajobraz górskich szlaków. Warto przypomnieć, że Tatry były jednym z najbardziej ulubionych miejsc, w których wraz ze studentami i przyjaciółmi, ksiądz a później biskup Karol Wojtyła aktywnie wypoczywał.

Wystawa „Co ja z Wami mam... Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły” przenosi nas w lata 1953-1978, przypominając i przybliżając niezwykłe duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły. Podążając szlakami przyszłego Papieża i grupy młodych ludzi zwanej „Rodzinką” lub „Środowiskiem”, których z czasem połączyły nierozerwalne więzy wspólnoty, uczestniczymy w chwilach górskiego wędrowania, kajakowych spływów, czy narciarskich zjazdów, przeplatanych momentami kontemplacji, modlitwy i duchowej refleksji. Duszpasterstwo turystyczne stało się̨ dla nich okazją nie tylko do odpoczynku poprzez obcowanie z przyrodą czy uprawianie różnorodnych sportów, ale przede wszystkim dawało sposobność́ do spotkań́ ukierunkowanych na osobisty rozwój duchowy i moralny oraz poszukiwanie Bożego piękna, harmonii, dobra i prawdy w otaczającym świecie.

Wystawa czasowa „Co ja z Wami mam... Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły” przenosi nas w lata 1953-1978, przypominając i przybliżając niezwykłe duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły. Podążając szlakami przyszłego Papieża i grupy młodych ludzi zwanej „Rodzinką” lub „Środowiskiem”, których z czasem połączyły nierozerwalne więzy wspólnoty, uczestniczymy w chwilach górskiego wędrowania, kajakowych spływów, czy narciarskich zjazdów, przeplatanych momentami kontemplacji, modlitwy i duchowej refleksji. Duszpasterstwo turystyczne stało się̨ dla nich okazją nie tylko do odpoczynku poprzez obcowanie z przyrodą czy uprawianie różnorodnych sportów, ale przede wszystkim dawało sposobność́ do spotkań́ ukierunkowanych na osobisty rozwój duchowy i moralny oraz poszukiwanie Bożego piękna, harmonii, dobra i prawdy w otaczającym świecie.

Wystawę będzie można zobaczyć od 19 kwietnia do 30 września w godzinach od 10.00 do 17.00. Ośrodek „Księżówka” znajduje się przy ul. Przewodników Tatrzańskich 2 (przy drodze prowadzącej do stacji kolei liniowej na Kasprowy Wierch w Kuźnicach).