Wystawa „Wspomnienia pontyfikatu”

Wystawa „Wspomnienia pontyfikatu”, która obecnie eksponowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym, prezentuje szkice św. Jana Pawła II wykonane przez Kazimierza Burzyńskiego podczas pielgrzymek papieża do Polski, bezpośrednio w trakcie celebracji liturgicznych czy w miejscach przez niego odwiedzanych. Na wystawie znajdziemy również szkice z Watykanu i Castel Gandolfo.

 

Wszystkie prace są wspomnieniem przeżyć artysty i ukazują fascynację pontyfikatem św. Jana Pawła II. Ukazują umiejętność artysty w uchwyceniu nie tylko zewnętrznej sylwetki, ale w dynamizmie gestów czy ekspresji twarzy przekazują duchową głębię postaci.

 

Kazimierz Burzyński urodził się 4 marca 1939 roku w Poznaniu. W rodzinnym mieście ukończył Liceum Plastyczne, a w roku 1967 otrzymał dyplom na wydziale architektury poznańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

 

Artysta tworzył swoje prace malarskie i rzeźbiarskie dla Akademii Rolniczej i Filharmonii Poznańskiej, a także przez wiele lat zajmował się projektowaniem i wykonaniem dekoracji w kościele na Starym Żegrzu w Poznaniu. Kazimierz Burzyński współpracował również z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego, wykonując portrety i rysunki uczestników konkursów skrzypcowych i lutniczych, a także z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego.

 

W 2007 roku Kazimierz Burzyński został uhonorowany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu Srebrnym Medalem „Labor Omnia Vincit”, a w 2015 roku godnością Lidera Pracy Organicznej i statuetką Honorowego Hipolita.

 

Dla poznańskiego artysty wielkim autorytetem był i pozostaje św. Jan Paweł II, co znalazło swój wyraz w licznych szkicach wykonanych w trakcie pielgrzymek śladami papieża Polaka. Niezwykłym przeżyciem dla artysty była rowerowa pielgrzymka do Rzymu, która zakończyła się udziałem w audiencji w Castel Gandolfo i osobistym błogosławieństwem Ojca Świętego.

 

Ekspozycję prac Kazimierza Burzyńskiego można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie do 26 maja.