W poszukiwaniu światła i koloru

W Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie została otwarta wystawa czasowa W poszukiwaniu światła i koloru, na której zaprezentowano prace malarskie Juliusza Joniaka oraz Teresy Wallis-Joniak.

 

Jest to wystawa osobliwa, która łączy dorobek artystyczny dwóch autorów, którzy są sobie bliscy przez fakt podążania wspólną droga powołania małżeńskiego, a jednocześnie w swojej twórczości bardzo indywidualni, szukający oryginalnej formy wyrazu.

 

Juliusz Joniak zajmuje znacząca rolę w środowisku krakowskich malarzy, jako kontynuator tradycji polskiego koloryzmu. Chociaż w jego pracach możemy dostrzec wpływ takich artystów jak Paul Cézanne czy Henri Matisse, to trzeba przyznać, że francuskie malarstwo postimpresjonistyczne było jedynie źródłem, z którego wykształcił on najbardziej własny styl, znajdując indywidualny sposób kształtowania formy. Jego swoboda komponowania barw ukazuje nie tylko dobry warsztat malarski, ale odkrywa duszę artysty, w której kryje się ogromna radość życia. Z kolei światło, które odgrywa ogromną rolę w jego pejzażach i martwych naturach, wydaje się być uchwycone w jego najbardziej atrakcyjnej formie.

 

Obrazy Teresy Wallis-Joniak, chociaż z pozoru podobne do dzieł jej męża, tworzone są w konwencji sformułowanej przez kapistów. W twórczości artystki uszanowane są zalecenia mistrzów koloryzmu, jednak niejako na pierwszy plan wybija się jej ekspresyjna i nastrojowa opowieść znad śródziemnomorskich wybrzeży i miast. Ten główny motyw jej prac, obok wielu martwych natur, pokazują zauroczenie Teresy Wallis-Joniak światem poprzez linie jego budowy, kolor i światło. Warto zaznaczyć, że artystka, która obecnie ma 96 lat, dalej maluje, a na wystawie zobaczymy także obrazy powstałe kilka miesięcy temu.

 

Wystawę W poszukiwaniu światła i koloru można oglądać od 4 października do 5 listopada w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego.