Wyszyński Pater Patriae

W czwartek 19 stycznia w naszym Muzeum odbędzie się wernisaż ogólnopolskiej wystawy sztuki współczesnej „Wyszyński Pater Patriae”.

 

Dzieła prezentowane na wystawie zostały wykonane przez 85 artystów pochodzących z terenu całej Polski, z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Źródłem inspiracji artystów była osoba oraz nauczanie Prymasa Tysiąclecia. W swoich artystycznych wypowiedziach twórcy ukazują niezłomną postawę Prymasa, wartość wiary w Boga i zawierzenia Maryi. Odnoszą się również do jego życia i posługi jako „duchowego przywódcy narodu” w trudnym czasie reżimu komunistycznego i ateistycznej propagandy. Przywołując wydarzenia Ślubów Jasnogórskich i Nowenny Tysiąclecia, skłaniają do refleksji nad owocami dokonanych aktów wiary, ale również starają się przypomnieć stawiane Polakom przez Prymasa zadania i cele.


Bogactwem wystawy jest również piękno sztuki współczesnej wyrażone w różnorodnych technikach m. in. malarskich, rysunkowych, fotograficznych czy rzeźbiarskich. Wystawa ma charakter pielgrzymujący, podróżując po 12 galeriach i muzeach w Polsce nawiązuje do trasy i etapów uwięzienia Prymasa Polski oraz do zainicjowanej przez niego peregrynacji wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry.

 

Ogólnopolską wystawę swoim patronatem objął biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha , przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Konferencji Episkopatu Polski. W Krakowie wystawie patronuje arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż w dniu 19 stycznia o godz. 12.00 przy ul. Kanoniczej 19. Wystawę będzie można oglądać do 19 lutego br.