Kraków św. Jana Pawła II

W dniach 09.03. – 13.04. prezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie wystawa prac ks. Wacława Piszczka CM, zatytułowana Kraków św. Jana Pawła II

Ks. Wacław Piszczek studia teologiczne ukończył w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie w 1971 r. i w tymże roku przyjął święcenia kapłańskie. Pasja malarska i rysownicza towarzyszyła mu już od dziecka, świadomie rozwijał ją w latach 1968-1971 uczęszczając na Akademię Sztuk Pięknych jako wolny słuchacz. W jego twórczości dominuje tematyka religijna: (cykle drogi krzyżowej czy wizerunki świętych). Najbardziej znane są ilustracje do Bibliofilskiej Edycji Dzieł Henryka Sienkiewicza oraz ilustracje do serii życiorysów świętych pt. „Twój Patron”. Swoje prace prezentował na 30 wystawach. Za wkład w rozwój kultury narodowej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Obecna wystawa: Kraków Św. Jana Pawła II prezentuje architekturę sakralną miasta królów polskich - podwórka klasztorne, fragmenty wystroju kościołów, wieże… Inspiracją dla artysty okazała się opowieść znajomego o pielgrzymce do Rzymu. Na pytanie zadane przez papieża: A wy skąd? Grupa zgodnie odpowiedziała: Z Krakowa, od misjonarzy! A, z mojego Krakowa – powiedział na to papież.

Wraz z rozpoczęciem obchodów jubileuszu 100-nej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Ks. W. Piszczek postanowił dedykować wystawę Świętemu Jubilatowi. Pierwotnie ekspozycja planowana była na przełom 2020 i 2021 r., ze względów pandemicznych przesunięta została na późniejszą datę. Prezentowane prace pochodzą głównie z lat 1990-2020. Kraków, jako miejsce drogie artyście, doczekał się wyczerpującej dokumentacji malarskiej – zwłaszcza jego miejsca nieoczywiste, takie jak zaułki czy podwórka kamienic. Wiele z prezentowanych prac, to zapis historyczny miejsc, które dziś wyglądają już zupełnie inaczej.