Wystawa „górom” – malarstwo i fotografia Moniki Tarsy
Dnia 8 lipca br. w naszym Muzeum odbył się wernisaż wystawy „górom” Moniki Tarsy, malarki, podróżniczki, miłośniczki gór. Uroczyste otwarcie miało miejsce na dziedzińcu Muzeum, przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego.
Monika Tarsa jest magistrem sztuki, absolwentką studiów magisterskich edukacji artystycznej z zakresu sztuk plastycznych Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu Reklamy i PR, Kreatywnego przetwarzania obrazu cyfrowego. Od roku 2000 pracuje jako nauczyciel - wykładowca w zakresie malarstwa, projektowania, reklamy, kompozycji, teorii sztuki i estetyki. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Krakowie, Gorlicach, Nowym Sączu, Jaśle, Lądku Zdroju, Bardejovie. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem, kolażem, fotografią poszukując sposobu na prezentację struktury koloru i faktury. Od dwóch lat tematem wiodącym w malarstwie są góry, przedstawiane jako zestawienie struktur, kontrastu i zachwytu nad ich pięknem.
Obrazy oraz fotografie tworzące ekspozycję powstały pod wpływem zachwytu artystki nad krajobrazem górskim. Autorka przelała na płótno swoje przeżycia z wielu podróży, w trakcie których zdobywała niezliczone szczyty górskie.
Artystka o podróży w Himalaje: ,,Zaprosiłam góry do moich obrazów, a poźniej góry zaprosiły mnie do siebie... nie mogłam odmówić. Efektem była wyprawa w Himalaje i moja malarska odpowiedź: malować górom.”
Wystawa "górom" jest kontynuacją jej wcześniejszej twórczości, cyklu "zaSzczyty", tym razem inspirowana wyprawą w Himalaje. Każdy obraz to inna historia, malarski zapis ciekawości świata, refleksji wobec tego co piękne, nieosiągalne, mistyczne i tajemnicze. W swej formie przenikają się realne ascetyczne ujęcie oraz abstrakcja. Ekspozycję uświetnia wyświetlany film w jednej z sal ekspozycyjnych, z prezentacją ujęć wykonanych w trakcie górskich podróży i specjalnie dedykowaną ścieżką dźwiękową.
Podczas wydarzenia, w jednym z przemówień, nawiązano do myśli św. Jana Pawła II, związanej z prezentowaną na wystawie tematyką:
"Ilekroć mam możność udać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję Mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem, zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do uwielbienia Bożej wielkości. W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia . Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość w obliczu majestatu i dostojeństwa gór."
Wystawę „górom” można oglądać od 9 lipca do 15 września w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego.