Biskupi Krakowscy

W zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie znajdują się liczne pamiątki związane z dawnymi biskupami krakowskimi. Ten niezwykle różnorodny i bogaty zbiór obejmuje obiekty z działów malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego, grafiki oraz fotografii, wykonane w rozmaitych technikach i pochodzące z różnych okresów. Są w śród nich zarówno przedmioty osobiste, jak i otrzymane podczas licznych spotkań dary.

 

Do najciekawszych obiektów wpisujących się w tę część muzealnej kolekcji zaliczyć możemy wyroby złotnicze - w szczególności kielichy mszalne czy kadzielnice (np. srebrna kadzielnica z końca XVII w., która należała do kard. Franciszka Macharskiego, czy kielich z XIX/XX w. fundacji kard. Albina Dunajewskiego ), a także szaty liturgiczne, jak chociażby ornat fundacji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego (XV w. – boki, XVII w. – preteksta), ornat z tkaniny z herbami bp Piotra Tomickiego (Włochy, 1. ćw. XVI w.), czy sutannę, cappę magnę kardynalską i galero (kapelusz kardynalski) kardynała Adama Stefana Sapiehy.

 

Wśród przedmiotów osobistych i sprzętów należy wymienić nie tylko wspomniane już obiekty o funkcjach liturgicznych, ale i te codziennego użytku, jak chociażby meble – w tym komplet do salonu w dworku projektu Karola Tichego, który należał do biskupa Stanisława Rosponda oraz dwa komplety mebli z 2. poł. XIX w., które były własnością biskupa Juliana Groblickiego.

 

W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie znajduje się także zbiór portretów biskupów krakowskich, wpisujących się w okres od XVII-XX w., które reprezentuje m.in. szkic autorstwa Stanisława Wyspiańskiego przedstawiający kard Zbigniewa Oleśnickiego, pochodzący z kolekcji kard. Franciszka Macharskiego.

 

Osobną cześć kolekcji stanowią dary ofiarowane podczas wizytacji kanonicznych czy różnego rodzaju spotkań i uroczystości kardynałom Adamowi Stefanowi Sapiesze, Franciszkowi Macharskiemu i Stanisławowi Dziwiszowi oraz fotografie dokumentujące spotkania oraz uroczystości religijne z ich udziałem na terenie Archidiecezji Krakowskiej.