Wystawa „Krucyfiks”

Wystawa „Krucyfiks” prezentuje fotografie wykonane przez dra Tomasza Sobieckiego, które ukazują przejmujące zbliżenia rzeźby Chrystusa na krzyżu, wiszącej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.

 

Na toruńskim artyście od dzieciństwa krucyfiks umieszczony w jego kościele parafialnym robił ogromne wrażenie. Kiedy rozwinęła się jego pasja fotograficzna, postanowił na początku lat 80-tych, sfotografować dzieło średniowiecznego artysty. Dołączyła to tego pogłębiona refleksja teologiczna i własne przemyślenia artysty. Tak powstał cykl zatytułowany „Krucyfiks”, który był eksponowany mi.in. na wystawach zagranicznych w Anglii, USA czy Hiszpanii.

 

Ciasne kadry zastosowane przez Tomasza Sobeckiego, analizujące ból zawarty w każdej części ciała Chrystusa potęgują fotograficzną opowieść o Ukrzyżowaniu. Szczególne znaczenie w tym cyklu ma twarz krucyfiksu. Dynamiczny światłocień spowodowany koroną cierniową nadaje jej silną dramaturgię i ekspresję, podkreśla ból konania zachowując jednocześnie jej dostojność i piękno.

 

Tomasz Sobecki rozwijał swój warsztat artystyczny jako uczeń wybitnego artysty, pioniera polskiego asamblażu, Władysława Hasiora. Fotografik dzielił się swoim doświadczeniem naukowym prowadząc wykłady na uniwersytetach w Polsce oraz Indiach, a jego doświadczenie artystyczne podziwiane było już na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą.

 

„Krucyfiks” staje się okazją do przeżycia artystycznych rekolekcji w czasie Wielkiego Postu poprzez doświadczenie piękna ukrytego w artystycznej fotografii cierpiącego na krzyżu Chrystusa.

 

Wystawa potrwa w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie do 28 marca, tj. do Wielkiego Czwartku.