Ikona na szkle

Niebawem w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie odbędzie się wystawa czasowa A Słowo się stało Ciałem, na której zostaną zaprezentowane ikony z lwowskiej szkoły pisania ikon „Radruż”, działającej przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie.

 

W związku z wystawą Muzeum Archidiecezjalne zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach malowania ikon na szkle. Ikonopisarstwo na szkle to tradycyjne zjawisko artystyczne w wielu częściach Europy: Bawarii, Tyrolu, Szwajcarii, Rumunii, Galicji (Zachodnia Ukraina). Tego typu ikony były szczególnie popularne w sztuce ludowej wymienionych regionów w drugiej połowie XIX i na początku XX w., a najczęściej używano ich jako ikony domowe na wsiach.

 

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do napisania własnej ikony pod okiem doświadczonego nauczyciela ze szkoły „Radruż”. Zapewniamy wszystkie niezbędne narzędzia i materiały (drewniana ramka ze szkłem, farby, pędzle itp.). Uczestnicy będą mogli doświadczyć procesu tworzenia świętego obrazu Matki Bożej lub Świętego i zabrania do domu dzieła sztuki stworzonego własnymi rękami.

 

Warsztaty są otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku czy zdolności malarskich.  Pisanie ikony poprzedzi krótkie wprowadzenie artystyczno-historyczne, rysunek, malarstwo, wspólne rozważania nad ikoną w kontekście czasu przedświątecznego (Adwent). Czas trwania warsztatów to ok. 6 godzin.

 

Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona, bardzo prosimy o pilne przesyłanie zgłoszeń na adres mailowy: wystawy@archimuzeum.pl (w treści podajemy imię i nazwisko oraz termin) lub telefonicznie pod numerem: 12 421 89 63.

 

Warsztaty odbędą się w trzech terminach:

  • 26.11.2022
  • 10.12.2022
  • 11.12.2022

Koszty uczestnictwa w wydarzeniu, związane z materiałami do pracy przywiezionymi z Ukrainy, wynoszą odpowiednio:

  • I termin – 300 zł
  • II termin – 350 zł
  • III termin – 350 zł

Za rezerwację miejsca respektuje się zaliczkę w kwocie 50 zł na konto Muzeum Archidiecezjalnego.

Nr konta: 19 1240 2294 1111 0000 3708 9218

 

Pisanie ikony to nie tylko rodzaj sztuki, ale nade wszystko forma modlitwy, której tak bardzo potrzebuje teraz udręczony Naród Ukraiński. Liczymy na państwa obecność i udział w tym niezwykłym wydarzeniu.