KANONICZA KARDYNAŁA KAROLA WOJTYŁY

Po skończonych studiach doktorskich w latach 1952 – 1958 ks. Karol Wojtyła zamieszkał przy ul. Kanoniczej 19, w malutkim pokoju na pierwszym piętrze, który odstąpił mu ks. prof. Ignacy Różycki.

Więcej

KANONICZA KARDYNAŁA KAROLA WOJTYŁY

Po skończonych studiach doktorskich w latach 1952 – 1958 ks. Karol Wojtyła zamieszkał przy ul. Kanoniczej 19, w malutkim pokoju na pierwszym piętrze, który odstąpił mu ks. prof. Ignacy Różycki. Jak wyglądał pokój ks. prof. Wojtyły można zobaczyć dzisiaj. Znajduje się tutaj biblioteczka, szafa na ubrania, łóżko, biurko oraz stolik z trzema krzesłami. Nic więcej już nie mogło się zmieścić. Pokój z tego okresu posiada kompletne wyposażenie. Uzupełniono go pamiątkami po ks. profesorze takimi jak rękopisy, publikacje książkowe, pióra wieczne, pierwsze narty ks. Karola (tzw. „zubki” z 1954 ze słynnymi wiązaniami typu „kandahary”), a także „Haedy” – ostatnie narty, którymi posługiwał się już jako Kardynał. W szafie znajdują się: toga profesorska, sutanna biskupia i kardynalska. Z tego okresu zachowała się jeszcze lampka nocna, a także maszyna do pisania, której używał kardynał Karol Wojtyła mieszkając w Kolegium Polskim w Rzymie.

Po otrzymaniu sakry biskupiej w 1958 r., biskup Wojtyła przeniósł się do sąsiedniej kamienicy Dziekańskiej pod numerem 21, gdzie mieszkał do końca 1967 roku. Dzisiaj, w odrestaurowanych w latach 1997-2004 pomieszczeniach, od 2005 roku prezentowana jest wystawa „Dary Papieskie w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie – w Hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Pośród ponad czterystu eksponatów – darów Ojca Świętego Jana Pawła II dla Muzeum – znajdują się liczne przedmioty którymi posługiwał się Biskup Karol Wojtyła, m.in. komplet mebli, komoda oraz klęcznik. W 1997 r., w czasie Pielgrzymki Apostolskiej do ojczyzny, Ojciec Święty Jan Paweł II zaszczycił Muzeum swoją osobą. W Kamienicy Dziekańskiej spożył śniadanie. W sali, która była kiedyś Jego biblioteką, dziś prezentowany jest porcelanowy serwis śniadaniowy, wyprodukowany w Ćmielowie.

„Kraków posiada wiele wspaniałych miejsc związanych z niezwykłymi postaciami i ich historią. Miasto o przeszło 1000-letniej tradycji chrześcijańskiej wydało wiele wybitnych postaci, które dawały świadectwo żywej wiary, patriotyzmu, walki o wolność i tożsamość narodową. Można by tu wymienić szereg osób, świętych, którzy zginęli w walce w obronie prawdy i godności człowieka. Na czele tego pochodu stoi św. Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, który w obronie wiary i prawdy poniósł śmierć męczeńską.

   Kraków wydał wielu wybitnych świętych uczonych i profesorów, którzy swoją wiedzę przekazywali młodemu pokoleniu, a swoim świętym życiem wskazywali drogę do Chrystusa. Na czele tej grupy widzimy św. Jana z Kęt, profesora Akademii Krakowskiej, którego grób do tej pory czczony jest w Kolegiacie Uniwersyteckiej św. Anny.

   Kraków wydał świętych królów i tutaj stoi przed nami św. Królowa Jadwiga, która nie tylko odnowiła Akademię Krakowską, ale także prowadziła na szeroką skalę działalność charytatywną.

   I wreszcie pochód świętych zamyka Jan Paweł II, biskup krakowski i pasterz Kościoła powszechnego. Od wczesnej młodości związany z tym miastem poprzez Uniwersytet Jagielloński, biskupstwo krakowskie i wreszcie jako papież Jan Paweł II. Papież walczący o wolność i pokój na świecie, a także w naszej Ojczyźnie, oraz godność ludzką na wszystkich kontynentach. Wyciągnięta ręka Jana Pawła II stała się symbolem pojednania międzyludzkiego.

   Na tej ulicy, Kanoniczej 19 i 21 mieszkał przez kilkanaście lat. Ilekroć wchodzę do tego domu, czuję Jego obecność. I tak jak przed kilkudziesięciu laty, tu przy ulicy Kanoniczej spotykał się z wieloma ludźmi, tak i teraz gromadzi nas w Muzeum Archidiecezjalnym i zaprasza na spotkanie z Nim. Pamiątki zgromadzone, które tu możemy zobaczyć, dają nam okazję do ponownego przeżycia spotkania z Janem Pawłem II. Obiekty prezentowane na tej wystawie potwierdzają, że są one zwyczajne, tak jak prosty i zwyczajny był kard. Karol Wojtyła.

   Dziękuję Muzeum Archidiecezjalnemu, Dyrektorowi i jego Pracownikom, za tę wystawę w przededniu wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II, a w rocznicę „przejścia do Domu Ojca”. Wystawa ta jest nie tyle wydarzeniem artystycznym, co zaproszeniem na spotkanie z Janem Pawłem II, która ma nas przygotować do właściwego przeżycia tej wielkiej chwili, na którą czekaliśmy sześć lat, dnia ogłoszenia błogosławionym Jana Pawła II.”

Stanisław Kardynał Dziwisz, Metropolita Krakowski

RZECZY OSOBISTE KAROLA WOJTYŁY W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM W KRAKOWIE