Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie wraz z Artystą serdecznie zaprasza na wystawę czasową malarstwa Zbigniewa Cebuli – Axis Mundi.

Rozpoczęcie wernisażu: wtorek 01. 10.19 r., godz. 18:00

Wstęp wolny

Wystawa czasowa czynna od 01. do 15. października 2019 roku w godzinach otwarcia Muzeum (10:00-17:00).

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

Zbigniew Cebula, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Od 2006 roku samodzielnie prowadzi Pracownię Malarstwa dla I Roku na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo sztalugowe. Zwykle pracuje cyklami. Laureat Nagrody Głównej „Złotej Ramy” na Salonie Malarstwa i Rzeźby ZPAP 2009 i Medalu Salonu 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego w 2011 roku.

Jego prace charakteryzują się radykalnie przetrawionymi i złamanymi gamami kolorystycznymi oraz niekiedy drastycznie zestawionymi płaszczyznami, nie ulegającymi jednak dekompozycji czy rozbiciu. Są one, w cierpliwym procesie tworzenia, poddane rygorowi bezwzględnej konstrukcji, a cała ich siła i ekspresja – uzyskana poprzez gęste, chropawe i nawarstwiane faktury – podporządkowana jest ogólnej koncepcji i kompozycyjnej topografii płaszczyzny płótna. Za patrona tego typu postawy można by uznać Nicolasa de Staela, ulubionego malarza Cebuli, a na gruncie krakowskim Witolda Damasiewicza, u którego Cebula bywał swego czasu w pracowni. Malarz uprawia ten rodzaj elementarnych poszukiwań w obrębie materii malarskiej, jakie w latach 60-tych XX wieku zapoczątkowali członkowie Grupy Nowohuckiej.