MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE MIESZKANIE RODZINY WOJTYŁÓW W KRAKOWIE

Mieszkanie rodziny Wojtyłów w Krakowie, stanowiące oddział Muzeum Archidiecezjalnego, zlokalizowane jest w krakowskiej dzielnicy Dębniki, w domu przy ul. Tynieckiej 10. Karol Wojtyła mieszkał tu ze swoim ojcem w latach 1938-1944.

To właśnie w tym skromnym mieszkaniu, którego surowe wnętrze i atmosferę przybliża nam ekspozycja, odbywały się pełne pasji dyskusje na tematy literackie. W tym miejscu powstawał również Teatr Słowa, nazwany później Teatrem Rapsodycznym.
To stąd Karol Wojtyła wychodził codziennie do pracy w Zakładach Sodowych Solvay i wreszcie – to tu dojrzewało jego powołanie kapłańskie. Dom ten był również świadkiem ogromnej tragedii, jaką dla Karola Wojtyły była śmierć jego ojca 18 lutego 1941 roku.