Kanon, blask, gest. Przestrzeń wiary, przestrzeń codzienności
W Muzeum Archidiecezjalnym możemy obejrzeć nową wystawę czasową zatytułowaną Kanon, blask, gest. Przestrzeń wiary, przestrzeń codzienności, na której zostały zaprezentowane obrazy prof. Tomasza Nowaka, dziekana Wydziału Sztuki na Uniwersytecie w Siedlcach.
W dorobku naukowym profesora znajduje się wiele publikacji, które mieszczą się w dziedzinie sztuki, dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Ale jest on również artystą, którego talent uwidacznia się w wielu pracach malarskich. Jego zacięcie naukowe oraz pasja malarska zaowocowały realizacją licznych programów interdyscyplinarnych i wystaw malarskich.
Tomasz Nowak jest założycielem Galerii Akademii Podlaskiej, Galerii Przestrzeń Sztuk i A Galerii. Jest on również inicjatorem nieformalnej grupy „Ławeczka”, której działania polegają na podejmowaniu i realizowaniu tematów zaczerpniętych z kultury europejskiej oraz jej propagowaniu i wzbogacaniu poprzez medium malarskie.
Pośród podejmowanych przez artystę tematów, często używa on języka sztuki, aby ukazać swoje postrzeganie Boga. Dziś, kiedy nie jest to takie oczywiste i popularne Tomasz Nowak wyciąga temat sacrum na światło dzienne i podejmuje odważny dialog ze światem wartości transcendentalnych. Swoją twórczością udowadnia, że można inaczej, prawdziwiej, bliżej. Należy mocno podkreślić odwagę artysty, ponieważ oglądając jego obrazy dane nam jest wejść bardzo głęboko w wewnętrzny świat autora, odkrywający jego duszę. Pytania i odpowiedzi stawiane za pomocą pędzla wydobywają na światło dzienne ukryty świat duchowy, który często schodzi na drugi plan w naszej zabieganej codzienności.
Na ekspozycji w Muzeum Archidiecezjalnym zostały ukazane cztery sekwencje malarskie: Anioły i demony, Z cyklu Madonn, El Greco i Zwiastowanie. Subiektywne spojrzenie artysty na dawnych mistrzów oraz próba uchwycenia tematów religijnych wprowadza odbiorcę w ów świat niematerialny, zinterpretowany tu i teraz językiem współczesnych środków plastycznego wyrazu. W prezentowanych pracach możemy dostrzec nietypową kompozycję, dynamiczne formy, intensywne barwy i subtelne detale, czasem lakoniczny zarys. Wszystko po to, by udokumentować związek człowieka i otoczenia, w którym duchowość staje się ważnym punktem odniesienia. Tym samym sztuka staje się narzędziem poznania, odkrycia w sobie czegoś głębszego, spojrzenia z innej perspektywy, skłania do odczuwania i współodczuwania. Obrazy Nowaka stają się częścią zwykłej rzeczywistości, elementem codziennego doświadczenia człowieka. Wiele przedstawionych tematów jest znanych ze świata sztuki religijnej i jest na nowo poddanych osobistej, wewnętrznej interpretacji.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Archidiecezjalnym do 15 czerwca.